"סיפורי גוף"- לגלות ולבטא את עצמנו דרך הגוף / סמדר ידגר

התנועה היא השפה הראשונית שלנו.

הדבר הראשון שעשינו בהיותינו ברחם,  היה לנוע. עם לידתנו -התנועה הראשונית היתה נשימה, שהניעה את הריאות והובילה לבכי הראשון. למדנו להניע את הגוף. בהתחלה התנועה שלנו היתה לא ממוקדת  ועם הזמן רכשנו יותר ויותר מיומנות ושליטה על התנועה שלנו.

הרבה לפני שהתפתחה השפה הורבלית  הרגשנו ותקשרנו דרך הגוף.  כילדים התנועה שלנו היתה חופשיות וחווינו הנאה רבה מתנועה. כשאמרנו "לא" או "כן"- כל הגוף הביע זאת.  לא היה הבדל בין מה שהגוף ביטא לבין מה שהרגשנו.       אנחנו והגוף שלנו היינו אחד.

עם הזמן אנחנו פחות נעים. הפסקנו לנוע בחופשיות. למדנו מהסביבה שלנו שיש מותר ואסור, רצוי ולא רצוי והתחלנו הגביל את התנועה שלנו . רכשנו דפוסי תנועה מההורים, הפנמנו את הדרישות של  המורים שלנו, שדרשו מאיתנו לארגן את הגוף בצורות מסוימות . התנועה שלנו הוגבלה לישיבה שעות רבות מאחורי השולחנות. התבקשנו להיות רגועים ולא לנוע במשך שעות. זה הוביל לחשיבה שלמידה היא דרך הראש. למדנו לחשוב יותר ולהרגיש פחות עם החושים ולהתבטא פחות עם הגוף.

החברה שלנו היא ורבלית, מלמדת אותנו לבטא את עצמנו דרך מילים. נהיינו תלויים במילים כדי לתקשר אחד עם השני. אנחנו חושבים במילים והפסקנו לראות אנשים ולהקשיב להם דרך החושים שלנו. כשנביט בילד – נוכל לראות איך הוא מרגיש דרך הגוף שלו. אנשים מבוגרים למדו לחיות באופן מפוצל- אומרים דבר אחד אך הרבה פעמים מרגישים דבר אחר. התבוננות בגוף מאפשרת לנו להבין את הדברים שלא מקבלים ביטוי מילולי. לפעמים כשאנו באמת מביטים במישהו, אנו קולטים דרך שפת גוף שלו, או דרך לחיצת יד שלו תחושה, שקשה לפעמים לשים אותה במילים, וזה משפיע עלינו מבלי שאנו מודעים לכך.  אנו מבינים משהו מתוך התנועות ומחוות של הגוף.  הגוף לא משקר . הוא מספר לנו דברים על עצמנו ועל אחרים שלא נאמרים במילים.

מי שאנחנו- זה מכלול התנועות שלנו. אנחנו נולדים עם גוף חופשי שיש בו את כל האפשרויות ,כל הפוטנציאלים למגוון התנועות אבל עם השנים, בגלל שאמצנו מהסביבה שלנו צווים ואיסורים, המרחב התנועתי שלנו הצטמצם .  עם השנים אנו יוצרים לעצמנו גוף , ששונה מאד מהגוף איתו נולדנו:  הגוף פחות הבעתי. אנו לא מאפשרים  לעצמנו להיות כל מי שיכולנו להיות. הרבה מאד דברים שאנו מרגישים-  אנו לא מעיזים לבטא.

למדנו להתייחס לגוף שלנו כאובייקט. אנו משתמשים בו לצרכינו כדי לבצע פעולות, כדי להגיע ליעד. לא מודעים לכך שהתנועה שלנו שמתבטאת דרך הגוף מספרת אותנו, והאופן שבו אנו נעים מלמד על מי שהפכנו להיות: אם הגוף נוקשה אז אנחנו הפכנו לאנשים נוקשים. אם הגוף תפוס ומכווץ- הפכנו להיות מכווצים ולא משוחררים.  בין אם נהיה מודעים לכך או לא- אמת זו על עצמנו מתוקשרת כלפי חוץ, במיוחד כלפי ילדים. ילדים יודעים לקרוא את המבוגר שמולם- אם הוא נינוח או עצבני. גם אם המבוגר ידבר לילד באופן נינוח ויגיד מילות עידוד ושבח,  תנועות הגוף שלו יספרו סיפור אחר והילד יגיב, ברב המקרים, למסר המועבר דרך הגוף.

"לרקוד את עצמי" היא מסגרת של תנועה וריקוד המאפשרת לך להתחבר מחדש לגוף.  המפגשים יאפשרו לך,  מעבר להנעת הגוף, להתחבר לעצמך ולהיות מודעת למי שאת.  מרחב תנועתי זה יאפשר לך להכיר את המגוון התנועתי שלך ויספק לך הזדמנויות להרחיב את הרפרטואר התנועתי שלך. להתנסות בתנועות שעם השנים הפסקת לעשות. הסדנא היא מרחב לנוע ולהרגיש. היא תחבר אותך מחדש למקום הראשוני – להעיז התחבר לתחושות, לרגשות שלך. מרחב שיחבר אותך למקום היצירתי ואותנטי המאפשר לך להביע את עצמך ולספר את הסיפור שלך  באופן מלא דרך הגוף.

"לרקוד את עצמי"- מיועדת לנשים המעוניינות במרחב  לעבודה אישית ובינאישית.

הסדנא מתקיימת באווירה תומכת, אינטימית ולא שיפוטית  המאפשרת ביטוי אישית יצירתי דרך הגוף .

מתאים לכל אחת, בכל גיל. אין צורך בניסיון או רקע תנועתי קודם.

מנחה סמדר ידגר- תרפיסטית בתנועה וריקוד, מנחת סדנאות להתפתחות והעצמה אישית

הסדנא מתקיימת בימי רביעי ב"תאטרו- ארט", מודיעין בין השעות  20:30-22:00

לפרטים נוספים: סמדר 0546268278